Na jakie gry czekamy w 2016 roku?

Styczeń upłynął dość leniwie i choć zadebiutowało w nim kilka większych, znaczących produkcji – jak np. LEGO Marvel’s Avengers czy Resident Evil 0 – nie były to gry, które mogą pretendować do miana hitu. Te dopiero nadejdą. Zapoznajcie się z zestawieniem najbardziej oczekiwanych przez nas tytułów, które w 2016 roku zadebiutują na PlayStation 4.

Tytułów takich wybraliśmy 16 i ułożyliśmy je chronologiczne, abyście wiedzieli w jakiej kolejności będziemy te wszystkie wspaniałości ogrywać. Podkreślamy, że w zestawieniu nie braliśmy pod uwagę dodatków (jak np. Wiedźmin 3: Dziki Gon – Krew i Wino) czy mniejszych pozycji, które będzie można wyłącznie ściągać z PlayStation Store (te większe także się nie załapały, ale o dwóch z nich wspominamy na samym końcu niniejszego tekstu).

STREET FIGHTER V
16 lutego

Street Fighter IV zadebiutował na konsolach w lutym 2009 roku. Capcom kazał więc długo czekać na kontynuację jednej z najbardziej rozpoznawalnych serii bijatyk. W Street Fighter V powrócą znani wojownicy – jak Ryu, Ken, Chun-Li czy Nash – a także pojawią się debiutanci, jak pochodzący z Dalekiego Wschodu Rashid lub asasyn F.A.N.G. specjalizujący się w zatruwaniu swoich oponentów. Nowością w rozgrywce ma być pasek V-Gauge, który napełnia się wraz z ilością otrzymywanych przez nas ciosów, a następnie zamieniony na specjalne ataki, kontrataki lub czasowe wzmocnienie naszej postaci.

FAR CRY PRIMAL
23 lutego

Ubisoft postanowił wraz z nowym Far Cry’em cofnąć się znacznie w czasie i zastąpić karabiny maszynowe łukami, a polowanie na tygrysy polowaniem na tygrysy… szablozębne. Primal przeniesie nas do czasów prehistorycznych i choć nie spodziewamy się znacznych zmian w mechanice rozgrywki, która opierać się będzie na wykonywaniu kolejnych misji, przejmowaniu terenów i eliminowaniu setek przeciwników (w tym przypadku – przedstawicieli wrogich plemion), tak jesteśmy bardzo ciekawi jak wyjdzie zmiana otoczenia na takie, które w grach raczej nie jest codziennością.

DARK SOULS III
15 kwietnia

Po osadzonym w Yharnam, wiktoriańskim Bloodborne, From Software powraca do swojej flagowej serii, aby jeszcze raz pozwolić nam na kolekcjonowanie dusz. Do ubicia czekać będą kolejni wymagający bossowie i przeciwnicy, a system walki został wzbogacony o nowe ataki. Klimatem gra nie będzie odbiegać od swoich poprzedniczek, a więc ponownie przemierzymy mroczne lasy i długie zamkowe korytarze, zapalając ogniska i eliminując pustych, rycerzy oraz inne, wymyślne kreatury. Łatwo na pewno nie będzie.

RATCHET & CLANK
20 kwietnia

Nowy Ratchet & Clank będzie tak naprawdę remakiem pierwszej części, wydanej w 2002 roku na konsolę PlayStation 2, jednak w całkowicie nowej oprawie graficznej i z nieco zmienioną historią oraz rozgrywką. Ratchet i jego robotyczny towarzysz Clank, przy asyście nieco fajtłapowatego Kapitana Qwarka, po raz kolejny ratować będą galaktykę z wykorzystaniem zwariowanych i niekonwencjonalnych pukawek.

UNCHARTED 4: KRES ZŁODZIEJA
29 kwietnia

Nathana Drake’a chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Lubiany przez wszystkich poszukiwacz skarbów po raz ostatni wyruszy na wyprawę, w której oprócz Elleny czy Sully’ego towarzyszyć ma mu jego brat. Ponownie czeka nas trochę strzelania, rozwiązywania zagadek i odkrywania tajemnic, a Naughty Dog obiecuje większą swobodę w przechodzeniu kolejnych lokacji. Jesteśmy pewni, że czwarty Uncharted nie zawiedzie i trzymamy kciuki, żeby zakończenie historii Nathana było – tak jak cała seria – widowiskowe i niezapomniane.

DOOM
13 maja

DOOM to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych serii strzelanek w historii gier wideo. Pierwsza część, wydana w 1993 roku, podbiła serca graczy szybką rozgrywką i mrocznym klimatem, a tegoroczny, czwarty DOOM (choć bez „numerka” w nazwie) ma być taki sam. W maju powrócimy na Marsa, wyposażeni w piłę łańcuchową i działko obrotowe, aby posłać do piachu setki istot z piekła rodem – wszystko to w godnej konsoli PlayStation 4 oprawie graficznej.

MIRROR’S EDGE CATALYST
24 maja

Po 8-letniej przerwie Faith powraca, aby jeszcze raz poskakać po dachach. Catalyst nie jest bezpośrednią kontynuacją pierwszej części, choć z pewnością nie zabraknie fabularnych nawiązań do oryginału. Esencją tytułu jest jednak dynamiczna, parkourowa rozgrywka, a ta została znacznie rozbudowana, zarówno w aspekcie przemieszczania się jak i walki. Co warte podkreślenia, miasto Glass będzie można swobodnie eksplorować, a oprócz misji głównego wątku fabularnego wykonywać będziemy misje poboczne i inna aktywności. Twórcy zdecydowali się także na zachowanie unikalnego, przejaskrawionego stylu graficznego poprzedniczki.

DEUS EX: ROZŁAM LUDZKOŚCI
23 sierpnia

Deus Ex: Bunt Ludzkości był jedną z najlepszych gier 2011 roku, w dużej mierze dzięki gęstemu, cyberpunkowemu klimatowi, ale także ze względu na rozgrywkę, fabułę i charyzmatyczną postać Adama Jensena. W tym roku ten sam Adam Jensen powraca, aby dwa lata po wydarzeniach z poprzedniej części zmierzyć się z szerzącym się terroryzmem w podzielonym społeczeństwie ludzi niezmodyfikowanych i tych z wszczepami. Tytuł będzie można przejść na dwa sposoby – albo strzelając albo po cichu. Adam Jensen dostanie także znacznie więcej możliwości modyfikacji swojego ciała niż w Buncie Ludzkości.

DISHONORED 2
2016

Kontynuacja Dishonored nie będzie różnić się zbytnio od części pierwszej, wydanej w 2012 roku. Akcja przeniesie nas 15 lat naprzód do miast Karnaca, gdzie Corvo będzie musiał zrobić wszystko, aby pomóc odzyskać tron cesarzowej Emily Kaldwin. Co ciekawe, będziemy mogli wcielić się zarówno w protagonistę pierwszej części jak i w samą Emily, jednak wyboru trzeba będzie dokonać na samym początku rozgrywki, bez możliwości późniejszej zmiany decyzji. Rozgrywka zostanie usprawniona, jednak nadal opierać się będzie na tym samym schemacie, czyli na zaliczaniu kolejnych misji w wybrany przez nas sposób – skradając się lub bezpośrednio konfrontując się z przeciwnikami, z wykorzystaniem dostępnych mocy.

FINAL FANTASY XV
2016

Po średnio udanym Final Fantasy XIII i zaliczającym falstart, sieciowym Final Fantasy XIV, fani serii wielkie nadzieje pokładają w piętnastej odsłonie najbardziej znanego cyklu gier jRPG. I nie są to nadzieje bezpodstawne, bo Square Enix nad XV pracuje już długo, a zaprezentowane do tej pory materiały prezentują się naprawdę świetnie. W grze wcielimy się w Noctisa, który musi ratować swoją ojczyznę przed Imperium Niflheim. Rozgrywka nastawiona będzie na akcję, zrezygnowano bowiem z toczenia turowych potyczek, a walki odbywać się będą w czasie rzeczywistym. Po świecie podróżować będziemy samochodem, który w każdym momencie możemy opuścić i wykonać dostępne na mapie zadania dodatkowe.

FOR HONOR
2016

For Honor został zapowiedziany przez Ubisoft na zeszłorocznych targach E3. W grze wcielimy się w wojowników trzech historycznych frakcji – rycerzy, wikingów i samurajów – i będziemy toczyć emocjonujące pojedynki na śmierć i życie w perspektywie z pierwszej osoby. Początkowo tytuł miał być wyłącznie sieciowy, jednak ostatnio zdradzono, że otrzymamy także kampanię dla pojedynczego gracza, która do tego traktowana jest przez twórców priorytetowo. Jeśli wszystko się uda, czeka nas mnóstwo krwawych i satysfakcjonujących walk.

HORIZON: ZERO DAWN
2016

Horizon to nowa marka od Sony Computer Entertainment, która ma być największym tytułem ekskluzywnym na PlayStation 4 w drugiej połowie 2016 roku. Za grą przemawia producent – Guerilla Games (twórcy serii Killzone), tematyka produkcji, czyli zniszczony świat, w którym panują zrobotyzowane dinozaury oraz rozgrywka, która na pierwszych udostępnionych materiałach prezentuje się niezwykle dynamicznie i efektownie. Z całego serca liczymy na to, że nasza konsola dorobi się następnej gry – lub może i nawet serii – będącej jej znakiem rozpoznawczym i gry, dla której warto będzie kupić konsolę.

THE LAST GUARDIAN
2016

Gra, którą powoli można było zacząć zaliczać do tej samej kategorii, co Duke Nukem Forever czy Half-Life 3, w końcu – po kilkuletniej ciszy – została ponownie pokazana i wygląda na to, że w tym roku w końcu uda nam się zagrać w duchowego następcę ICO oraz Shadow of the Colossus. W The Last Guardian wcielimy się w chłopca, który wraz ze swoim wielkim, skrzydlatym przyjacielem o imieniu Trico przemierzać będzie malownicze ruiny górskiej fortecy, niejednokrotnie wiele ryzykując, a może i poświęcając. Trzymamy kciuki, aby po 7 latach od zapowiedzi, Fumito Ueda dostarczył produkcję, na jaką czekają gracze.

MASS EFFECT: ANDROMEDA
2016

O nowym Mass Effecie w tym momencie nie wiemy za dużo poza tym, że tytuł nie będzie bezpośrednią kontynuacją poprzednich trzech części, a jego akcja dziać się będzie w Galaktyce Andromedy. Tak naprawdę data premiery w 2016 roku także nie jest na 100% pewna (spekuluje się, że tytuł mógłby ukazać się w pierwszej połowie przyszłego roku), ale wielce prawdopodobna. Chcielibyśmy, aby historia dorównała trylogii z Shepardem w roli głównej i aby klimat serii został podtrzymany.

TOM CLANCY’S GHOST RECON: WILDLANDS
2016

Kolejna odsłona serii o elitarnym, amerykańskim oddziale specjalnym przeniesie nas do Boliwii, gdzie zmierzymy się z kartelem narkotykowym Santa Blanca. Na Wildlands czekamy z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że lubimy sandboksy, a gra może być największą tego typu grą w drugiej połowie 2016 roku, a po drugie właśnie dlatego, że gra będzie posiadać otwarty świat, gdyż w poprzednich odsłonach serii jedynie wykonywaliśmy kolejne misje bez możliwości swobodnej eksploracji odwiedzanych miejscówek.

YOOKA-LAYLEE
2016

Ostatnią grą w naszym zestawieniu jest tytuł ufundowany przez graczy, a tworzony przez studio Playtonic Games. Będzie to bajkowa platformówka, nawiązującą do najlepszych gier z tego gatunku z lat ’90, jak wydane na Nintendo 64 Banjo-Kazooie czy seria Spyro znana z pierwszego PlayStation. Bohaterami produkcji będą kameleon Yooka oraz nietoperz Laylee, których umiejętności trzeba będzie wykorzystywać, aby przechodzić kolejne plansze wypełnione znajdźkami i sekretami, rozwiązywać zagadki czy pokonywać bossów.

Powyższe zestawienie oczywiście nie jest kompletne, gdyż w obecnie trwającym roku będzie jeszcze wiele innych pozycji, w które warto zagrać. Warto wspomnieć chociażby o Unravel, czyli uroczej platformówce od EA, w której pokierujemy postacią z włóczki lub o epizodycznym Hitmanie. A w kolejce czeka jeszcze sieciowa, trzecioosobowa strzelanka Tom Clancy’s The Division, przemierzanie milionów planet w No Man’s Sky, ponownie odpieranie najazdu Korei Północnej na Stany Zjednoczone w Homefront: The Revolution, piąta część Persony, kolejne Call of Duty, być może także nowy Battlefield (choć jeszcze niezapowiedziany) czy dla fanów piłkarskich FIFA 17, która doczekać ma się wielu zmian. A w obwodzie czeka dodatkowo nowa gra od Quantic Dream, czyli Detroit: Become Human lub wymodlony przez graczy remake Final Fantasy VII, które to tytuły mają cień szansy, aby ukazać się w 2016 roku…

To będzie kolejny, wspaniały rok dla graczy!

Zostaw komentarz

Na tapecie
God of War Ragnarök