Mark Cerny w pierwszej rozmowie o PlayStation 5. Dysk SSD, wsteczna kompatybilność, nowa jakość dźwięku

Mark Cerny w pierwszej rozmowie o PlayStation 5. Dysk SSD, wsteczna kompatybilność, nowa jakość dźwięku

Na razie niewiele mówi się o kolejnej generacji konsol, ale prawda jest taka, że PS4 w tym roku skończy już sześć lat, co w świecie technologii jest dość znacznym okresem czasu. Nie ma więc wątpliwości, że Sony po cichu pracuje już nad PS5 i bardzo możliwe, że prace te są już zaawansowane. Rąbka tajemnicy na temat nowej konsoli Japończyków uchylił właśnie Mark Cerny i choć nie jest to w żadnym wypadku jej oficjalna zapowiedź dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy.

Mark Cerny, jeden z architektów PS4 oraz nadchodzącego w (nie)dalekiej przyszłości PS5, w wywiadzie dla serwisu Wired zdradził, że następna, duża konsola Sony posiadać będzie procesor oparty o układ AMD Ryzen trzeciej generacji, posiadający osiem rdzeni w nowej architekturze 7nm Zen 2. Za grafikę z kolei odpowiadać będzie wariant układu Radeon Navi wspierający technologię ray tracing, dzięki której oświetlenie w grach ma robić oszałamiające wrażenie. Rewolucja czeka również dźwięk, a to co usłyszymy będzie znacznie bardziej realistyczne, nawet w telewizorach wyposażone jedynie w standardowe głośniki. Nowa konsola obsługiwać ma również rozdzielczość 8K.

Z racji tego, że PS5 – choć Cerny ani razu w wywiadzie nie użył tej nazwy – będzie działać w oparciu o tę samą architekturę co PS4 spodziewać się możemy wstecznej kompatybilności z grami właśnie z peesczwórki. Podobnie Sony nie zamierza porzucić wsparcia dla wirtualnej rzeczywistości, jednak Cerny nie zdradził czy szykowane są nowe gogle PSVR.

PS5 ma posiadać dysk SSD, co odczujemy przede wszystkim podczas ładowania poziomów. Aby zobrazować znacznie szybszy transfer danych, Cerny najpierw uruchomił zeszłorocznego Spider-Mana od Insomniac Games na PS4, gdzie załadowanie się miasta trwało 15 sekund, a następnie odpalił ten sam tytuł na deweloperskim prototypie PS5, gdzie to samo wczytywanie wyniosło… niecałą sekundę (dokładniej – 0,8 sekundy). Robi wrażenie.

PlayStation 5 na pewno nie zadebiutuje w tym roku, więc zapewne dopiero w 2020 roku w końcu zobaczymy zarówno samą konsolę, jak i poznamy pierwsze tytuły nowej generacji.

Zostaw komentarz

Na tapecie
Final Fantasy VII Remake