Specyfikacja PlayStation 5 bez tajemnic. Mark Cerny opowiedział o architekturze sprzętowej nadchodzącej konsoli

Specyfikacja PlayStation 5 bez tajemnic. Mark Cerny opowiedział o architekturze sprzętowej nadchodzącej konsoli

Na zapowiadanym na 18 marca przez Sony pokazie, który promowany był jako „zanurzenie się w głębię architektury PS5 oraz jak wpłynie ona na przyszłość gier” nie zobaczyliśmy wyglądu nadchodzącej konsoli ani żadnych gier na nią, nie poznaliśmy także daty premiery czy ceny sprzętu. Czego się dowiedzieliśmy? Ujawniono pełną specyfikację techniczną PlayStation 5!

Sama prezentacja mogła większość oglądających rozczarować. Kiedy gracze z całego świata oczekiwali przynajmniej, że zobaczymy jak PS5 będzie wyglądać, otrzymaliśmy 50-minutowy wykład architekta konsoli – Marka Cerny’ego – obudowany wieloma fachowymi określeniami i opisami. Dowiedzieliśmy się m. in. o tym, jak działają dyski SSD czy co sprawi, że PS5 będzie rzeczywiście szybką konsolą, ale to informacje, które zainteresują raczej deweloperów, niźli graczy. Aby jednak być uczciwym, transmitowany pokaz, o czym wspominaliśmy, miał odbyć się na targach GDC, które zostały odwołane, a targi te są skierowane przede wszystkim właśnie do producentów.

Jeśli chodzi o zwykłych konsumentów to poza specyfikacją (z której dowiadujemy się, że PS5 posiadać będzie dysk SSD o pojemności 825GB oraz moc 10.28 teraflopów) zainteresować ich może informacja, że PS5 ma mieć zaawansowany system chłodzenia, dzięki któremu konsola będzie działać bardzo cicho oraz że we wstecznej kompatybilności odpalimy gry z PS4 w dwóch trybach, w zależności czy gry tworzone były z myślą o wersji Pro konsoli PS4 czy nie. Cerny powiedział, że przetestowano dotychczas 100 najpopularniejszych gier, ale nie jest do końca pewne czy PS5 będzie miał pełną wsteczną kompatybilność czy ograniczoną tylko do wybranych tytułów (przynajmniej na początku). O wstecznej kompatybilności gier z poprzednich generacji, choćby z PS3, na razie nic nie wiadomo. PS5, poza tym, ma mieć zaawansowany procesor dźwiękowy, dzięki czemu odtworzy jednocześnie wiele źródeł dźwięku – dla przykładu, podczas deszczu będziemy słyszeć każdą pojedynczą kroplę spadającą na ziemię.

Poniżej zaś pełna specyfikacja konsoli PlayStation 5:

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, PS5 ma ukazać się w tegorocznym okresie świątecznym. Jeśli natomiast macie trochę wolnego czasu (a przypuszczam, że obecnie większość z Was ma go sporo) i chcecie obejrzeć wczorajszą prezentację, zastartujcie poniższy klip:

Zostaw komentarz

Na tapecie
The Last of Us: Part II